OVER (YUMURTALIK) KANSERİ

Doç. Dr. Mustafa Erkan Sarı
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı

Over kanserinde sağkalımı belirleyen en önemli faktör uygun hastalarda efektif bir cerrahinin yapılabilmiş olmasıdır. Bunda da en önemli belirleyici cerrahın tecrübesidir. Over kanseri cerrahisi, bu konuda deneyimli jinekolojik onkoloji cerrahisi uzmanları tarafından yapılmalıdır. Yaklaşık 17 yıllık kadın hastalıkları ve doğum geçmişi olan bir hekim olarak çalışmalarımın büyük bölümünü yurt içinde ve yurt dışında jinekolojik onkoloji cerrahisi üzerine yoğunlaştırdım. Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanlığımın yanında aynı zamanda Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı olarak uzun süredir birçok ileri over kanseri hastasının cerrahisi ve sonrası takibini yapmaktayım. Over (yumurtalık) Ankara kanserinde sitoredüktif cerrahi kapsamında evreleme cerrahileri, üst batın cerrahileri, nüks vakaların cerrahisi, sıcak kemoterapi (HIPEC) bu konuda özellikle ilgilendiğim alanlar.

Yumurtalıklar kadında üreme organı olarak görev yaparlar, her ay yumurta üretimi dışında kadınlık hormonları olan östrojen ve progesteronun üretiminden de sorumludurlar.
Yumurtalık dokusunda, pek çok değişik hücre bulunmaktadır. Yumurtalığın ana yapısını oluşturan epitel hücrelerinde ya da embriyonik döneme ait hücrelerde meydana gelen kontrolsüz bölünme ve çoğalma sonucunda tümör oluşmaktadır. En sık olarak yumurtalığın yüzey epitel denilen hücrelerinden kaynaklı tümörleri görmekteyiz. Menopoz sonrası yumurtalık kanseri teşhisi konan kişilerin %80’inde yüzey epiteli kaynaklı tümörler saptanırken, 20 yaşın altında tespit edilen kişilerin ise %80’inde embriyonik döneme ait hücrelerden kaynaklı tümörler görülmektedir.

Over (yumurtalık kanseri) Ankara kadınlarda en sık ölüme neden olan genital sistem kanseridir. En sık 50 yaş sonrası görülmekle birlikte her yaşta ortaya çıkabilir. Tüm kanserlerde olduğu gibi yumurtalık kanserinde de erken tanı çok önemlidir. Erken dönemde belirti gösterme ihtimali düşük olduğundan ne yazık ki, hastaların çok büyük bir kısmı ileri evrede tanı almaktadır ve bu nedenle tedavi süreci de gecikmektedir. Büyük çoğunluğu menopoz sonrası dönemde görülen yumurtalık kanseri, uygun tedaviler ile erken dönemde yüzde 80-90 iyileşirken, ileri dönemde bu oran, yüzde 40-50 civarına düşmektedir.
Belirtiler
Yumurtalık kanseri erken evrede şikayete yol açmayabilir veya belli belirsiz ve geçici şikayetlere neden olması nedeniyle genellikle hastalar tarafından farkedilmez veya önemsenmez. Daha ileri evrelerde tümörün büyümesi ve barsak üstüne baskı yapması kabızlık yada ishal gibi sikayetlere yol açar. Karın ağrısı ve şişliği, dolgunluk hissi, bulantı kusma, gaz, ve bacak ağrısı gibi diğer şikayetler de görülür.
Genel olarak yumurtalık kanserine ait olabilecek şikayetleri şu şekilde özetleyebiliriz
⦁ Bağırsak alışkanlıklarında değişiklik, özellikle kabızlığın ortaya çıkması,
⦁ Uzun süreli hazımsızlık, gaz veya bulantı
⦁ Karında basınç hissi ve şişkinlik,
⦁ Kasıkta dolgunluk veya ağrı,
⦁ Kilo kaybı,
⦁ Mesane alışkanlıklarında değişiklik, sık sık idrara çıkma ihtiyacı,
⦁ İştah kaybı veya hızlı bir şekilde tokluk hissi,
⦁ Vajinal kanama,
⦁ Hormon salgılayan tümörlerde hormonal dengesizlikler (adet düzensizliği, erkeklik hormone salgısının artmasına bağlı tüylenme, saç dökülmesi vs…)
Yukarıda belirtildiği gibi yumurtalık kanserleri erken dönemde bulgu vermediklerinden, özellikle menopoz sonrası yıllık jinekolojik muayene ve ultrasonografi, hastalığın erken tanısını sağlayabilir. Bu nedenle menopoz sonrası kontroller önemlidir. Çünkü yumurtalık kanserlerinin yüzde 75’i menopoz sonrası dönemde görülmektedir.

Tanı
Ayrıntılı bir jinekolojik muayene ve ultrasonografide yumurtalık bölgesinde komplike kitle olması akla over kanserini getirir. Fakat her komplike kitle kanser değildir. İyi huylu tümöral oluşumlar da olabilir. Beraberinde karında sıvı birikmesi, kanser hücrelerinden salınan ve kanda saptanan tümör belirleyici markerların (ca 125) yüksek olması, hastanın menapoz sonrası dönemde olması gibi önemli risk faktörleri mevcut kitlenin kanser olma ihtimalini artırır. Bu faktörler olmadan komplike bir kitle de direk kanser olabilmektedir. Kesin tanı ameliyat ile kitlenin çıkarılıp patolojik değerlendirmesiyle konulur. Postmenapozal dönemde yumurtalığında kitlesi olan, karında sıvı birikmiş, kanser markerı yüksek bir hastada akla tabiki öncelikle yumurtalık kanseri gelir. Tanıda gereğinde tomografi, MR ve PET CT gibi ileri tetkikler yapılarak hastalığın tanı ve yayılımı konusunda değerli bilgiler edinmek mümkündür.
Yumurtalık Kanserinin Evreleri Kanserin yayılım durumunu tespit etme işlemine “cerrahi evreleme” adı verilmektedir. Yumurtalık kanseri Evre 1’den (erken evre), Evre 4’e (ileri evre) kadar olan dört basamaklı bir evrelemeyle sınıflanır. Yumurtalık kanserinin tedavisi ve bu tedaviden beklenen başarı oranı evre ile ilişkilidir. 

Evre 1: Kanser bir yada her iki overdedir ama overde sınırlıdır.
Evre 2: Kanser pelvis denilen yakın bölgedeki alanlara yayılmıştır.
Evre 3: Kanser karın içine yayılmıştır yada lenf bezlerini tutmuştur.
Evre 4: Kanser karaciğer, akciğer yada diğer uzak organlara da yayılmıştır.

Tedavi
Yumurtalık kanserinde ana tedavi cerrahidir. Cerrahide amaç geride gözle görülür tümör bırakmamaktır.
Erken evrede rahim ve yumurtalıklar çıkartılırken beraberinde olası yayılım yolu olan lenf bezlerinin (pelvik ve paraaortik lenf bezleri), omentumun (mide altından ve kolondan başlayan barsakları örten yağlı doku) çıkartıldığı, bazı örneklemelerin alındığı, evreleme cerrahisi operasyonu gerçekleştirilir. İleri evrelerde ise bunlara ek olarak karına yayılmış tümöral doku ve gereğinde mümkünse yayıldığı organlara ait bazı (barsak, dalak, periton, diafram peritonu) rezeksiyon işlemleri gerçekleştirilebilir. Burda cerrahi sınırları belirleyen noktada hastanın genel durumu, performansı, cerrahın deneyimi en önemli faktörlerdir.
Yumurtalık kanseri tedavisinde önemli ikinci konu cerrahi sonrası kemoterapidir. Hastaların büyük çoğunluğu (çok erken evre hastalar dışında) kemoterapi alırlar. Tümör yükü fazla hasta grubunda önce kemoterapi sonra cerrahi ve takiben tekrar kemoterapi, hasta bazında düşünülerek kararlaştırılmaktadır.
Yumurtalık kanserinin tüm tipleri doğuganlığını tamamlamamış genç hasta grubunda da görülebilmektedir. Hatta germ hücreli denen embriyolojik kökenli hücrelerden kaynaklı tümörlerin çoğu 20 yaş altı grupta görülmektedir. Burada akla hastanın doğurganlığının korunması konusu gelmektedir. İyi seçilmiş erken evre hastalarda, germ hücreli kanserlerde diğer yumurtalık ve rahime yayılım yoksa doğurganlık korunarak sonrasında yakın onkolojik takiple gerekli cerrahi ve kemoterapi işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.
Takip
Yumurtalık kanserinde diğer onkolojik tedaviler sonrasında olduğu gibi takip çok önemlidir. İlk 2 yıl 3 aylık aralıklarla sonraki 3 yıl 6 aylık aralıklarla takip gerçekleştirilmektedir. Amaç nüksün erken farkına varıp gerekli tedaviye erkenden başlamaktır.YORUMLAR

(Doktor sitesi ve web sitemize gelen onlarca yorumlardan birkaçı)

Nedret Yetiş
Merhabalar,ben Nedret YETİŞ 64 yaşında Ankara’lı emekli bankacıyım.Alanya ‘Başkent hastanesine 3-4 ay süren bir karın ağrısı nedeniyle gittiğimde sol over de 35-40 cm.çapında bir kitle tesbit edildi,cerrahı müdahale gerekli denildiğinde hemen Ankarada doktor arayışına girdim. Bir doktor tavsiyesiyle Mustafa Erkan SARI Hocamı tanıdım.Bayındır Söğütözü Hastanesinde ameliyatımı oldum.Hocam iyiki sizi tanımışız.Bilginiz,güleryüzünüz,hastaya yaklaşımınız nedeniyle size müteşekkirim.Yolunuz açık olsun,
SEVGİLER,SAYGILAR 08-07-2021

S……H…
Anneannemin ilerlemiş yumurtalık kanseri ameliyatını yapan büyük hocamız Erkan Hocam ailemizin kurtarıcısı oldu. Ameliyat sonrası kemoterapi sürecinde de bizleri yanlız bırakmayan değerli hocam iyi ki varsınız 09/06/2021
H….T….
4 yıl önce yumurtalık kanseri ameliyatımı yapmıştı hocam. Allah razı olsun hayattayım önce Allah sonra hocamın sayesinde. Kemoterapi sonrası hastalığımda tekrarlama olmadı. Takiplere devam ediyoruz. Çok teşekkürler Erkan Hocam 08/05/2021
S…. Ç….
Ameliyatım öncesinde üç doktora muayene oldum. Arkadaşımın referansı ile Erkan Hoca ya gittim. Erkan hoca ile tanışınca tedavi konusunda içim çok rahatladı. Erkan Hocanın alanına hakim olması, bilgisi ve tecrübesi çok fazla. Çok başarılı bir doktor. Hastaya yaklaşımı, her ayrıntıyı anlatması, bilgilendirmesi ve her soruma uzun uzun cevap vermesinden çok memnun oldum. Bizi her konuda rahatlattı. Başarılı bir ameliyat geçirdim. Ameliyat öncesi ve sonrasında her zaman destek oldu, çok ilgiliydi. Tereddütsüz herkese tavsiye ederim. Kendisine çok teşekkür ederim. 15-04-2021
S…. K….
Gördüğüm en iyi doktor diyebilirim 09-03-2021
F….Ş….
Erkan Hocam alanında çok başarılı ve sayılı Jinekolog Onkologlardandır. 3. Evre Over CA ameliyatımı başarılı olarak gerçekleştirdi. Hastasına olan ilgisi,kibarlığı,sahiplenmesi ve pozitif yaklaşımı,insancılığı bu süreçte bize çok iyi geldi. Asla hastasına zaman ayırmaktan imtina etmeyen bir doktor. Öncelik her zaman insan sağlığı ilkesini muayenehanesinin fiziksel ortamına da yansıtmış. Her şey için teşekkürler, iyi ki varsınız Erkan Hocam. 07-01-2021,
D….
Annemin rahatsızlığıyla tanıştım kendisiyle mükemmel yaklaşımı insancıl tavırları en önemlisi hastaya verdiği güven ve güler yüz bizi o kötü dönemlerimizde çok rahatlattı başarılı ameliyatıyla annemi hayata döndüren doktorumuza minnettarım , insallah birçok hastayı sagligina kavuşturur başarıları daim olsun kolaylıklar diliyorum yolunuz açık olsun 04-01-2021
K….
16 yaşındaki kızımın karnında koca kitle çıkınca Ankaraya Erkan Hocaya göndermişlerdi. Hayatımızın en kötü günleriydi. Hocamla tanıştıktan sonra hocamın bizlere verdiği güven bizi hayata bağladı. Başarılı ameliyat sonrası kızımın hayatını kurtaran meleğimiz Erkan Hocam. Hayatta hep mutlu olun. 16-11-2020
H…S..
Jinekolojik onkoloji cerrahisinde tek geçtiğimiz doktor. Annemin barsak ve dalağına kadar yayılmış tümörleri saatler süren ameliyatla temizleyen hocam ameliyat sonrasında da hep yanımızda oldu. Kemoterapi sonrasında annem şu an çok iyi. Takiplerimize devam ediyoruz sevgili hocama. 09-10-2020
R…..T..
Ablamda yumurtalık kanseri olduğunu öğrendiğimizde kadın doğumcumuz Erkan hocayı tavsiye etti. Hocam binlerce kez sağolsun çok güzel bir ameliyat gerçekleştirdi. Ablamı bizlere ve çocuklarına bağışlayan hocam ellerinizden öpüyoruz 06-10-2020

 

 

Open chat