• Doç. Dr. M. Erkan Sarı

Genital Estetik


Genital estetik, dış genital organların kendi içindeki bölümlerinin birbirine uyumlu hale getirilmesidir. Vajina bölgesindeki memnuniyetsizlikler, son yıllarda oldukça popüler hale gelen genital estetik ameliyatların artmasına neden olmuştur.


Genital estetik ameliyatları kozmetik cerrahide en sık yapılan ameliyatlardandır. Genital estetik operasyonlardan yararlanmak isteyen hastalarımız Ancyra Clinic‘in 03125446777 ve 05330496687 telefonlarından bizimle iletişime geçebilirler.


Genital estetik dış genital organların (küçük dudaklar, büyük dudaklar, klitoris, vulva, vajina) doğuştan gelen veya daha sonra olmuş (doğum, travma vs) deformitelerinin düzeltilmesi operasyonları olarak bilinmektedir. En sık genital estetik istenen durumlar, “doğuma bağlı vajinal deformiteler (genişlik, deforme alanlar vs)”, “vulvada doğuştan büyük veya deformiteye bağlı olarak vajinal dudakların deforme olduğu durumlar”, “himenoplasti (kızlık zarı onarımı) istenen durumlar” olarak özetlenebilir.


Bu operasyonlar ile dış genital organların estetik görüntüsü düzeltilerek kadının özgüveninin artması, kendini iyi hissetmesi, cinsel ilişkiden daha çok zevk alması amaçlanmaktadır.


Genital Estetik Operasyonları Nelerdir?

Vajinoplasti (Vajinal daraltma operasyonu) Doku yapısı ve doğumlarla genişlemiş olan vajinanın daraltılması ve sıkılığının sağlanması operasyonudur. Birçok kadında doğuma, yaşa bağlı olarak ve hormonal değişikliklere bağlı olarak vajinal sıkılık ve tonus kaybı olabilmektedir. Vajinoplasti ameliyatı oldukça popüler olan genital estetik ameliyatlarındandır.


Vajinal gevşeme hissiyatı olan kadınlarda bu durum, yukarıda yazdığım durumlara bağlı olarak bir deformite olmadan oluyorsa, psikolojik kaynaklı olabilmektedir. Bu yüzden vajinoplasti ameliyatı olmak isteyen kadınlar mutlaka öncesinde jinekolojik muayene olmalılardır. Düzgün yapılan bir vajinoplasti ameliyatı sonrasında kadınlarda kendine güven artacağından dolayı cinsel ilişki sırasında daha fazla cinsel tatmin olacaktır. Vajen daraltma ameliyatında vajen girişinden de doku çıkarılarak vajen giriş kısmı da daraltılır. Bu da cinsel hazzı arttırıcı bir etki yapar. Vajen estetiği vajina daraltma ameliyatı ile birlikte labioplasti (küçük dudakların küçültülmesi) ve klitoris estetiği ameliyatı da birlikte yapılabilmektedir.


Vajinoplasti ameliyatı olan kadınlar aynı gün içinde hastaneden taburcu edilebilmektedir. Ameliyat işlem süresi ve genişliğine bağlı olarak lokal veya genel anestezi altında yapılabilmektedir. Ameliyattan sonra ağrı kesici ve antibiyotik kullanılır. Hasta 1-2 gün içinde normal yaşantısına dönebilir. Ancak cinsel ilişki 6 hafta yasaklanır. Bu dönemde dikiş hatlarına bakım çok önemlidir.


Labioplasti (Dudak Estetiği): İleri derecede sarkmış, asimetrik, renk değişimi olan küçük dudakların küçültülmesi ve simetrik estetik bir görünüm kazandırılması amacıyla yapılan, dünyada en sık uygulanan genital estetik operasyondur. Ek olarak eğer mevcutsa büyük dudaklardaki esneklik ve doku kaybını düzeltmek için dolgu veya yağ enjeksiyonları da yapılabilmektedir. Labioplasti ameliyatı rejyonel (bölgesel) ya da genel anestezi ile yapılabilmektedir. Operasyonun kızlık zarı ile ilgisi yoktur, bu sebeple bu ameliyat bakire bayanlara yapılabilmektedir. Labioplasti ameliyatı hamile kalmaya veya normal doğum yapmaya herhangi bir engel oluşturmamaktadır. Deformasyonun veya doğuştan gelen bozukluğun tipine göre çeşitli tekniklerle işlem uygulanmaktadır. Operasyon sonrası bakım çok önemlidir. Hasta ameliyattan 4 hafta sonra cinsel ilişkiye girebilir.


Hudoplasti: Klitoris üstündeki fazla dokunun cerrahi estetik yöntem ile çıkartılması işlemidir. Çoğu zaman labioplasti ile eş zamanlı yapılmaktadır. Hudoplasti ameliyatında klitoris korunur ve kadının cinsel haz almasında değişiklik olmadan daha estetik bir görüntü oluşturulur.


Perineoplasti: Perinoplasti ameliyatındaki amaç doğuma bağlı olarak oluşan perinedeki deformitelerin estetik olarak düzeltilmesidir. Perinoplasti ameliyatı özellikle vajinal giriş kısmında genişlik şikayeti olan kadınların bu şikayetini de ortadan kaldırmaktadır.


G Noktası Enjeksiyonu: G noktasının duyarlılığını ve büyüklüğünü arttırmak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Bu işlem sonrası seksüel tatmin ve haz alımı artmaktadır.


Kızlık Zarı Dikimi (himenoplasti): Vajinal girişin yaklaşık 1 cm içerisinde olan kızlık zarının onarılması cerrahi olarak gerçekleştirilebilmektedir. Kızlık zarı dikimi lokal anestezi ile, sedasyon ile veya genel anestezi ile olabilmektedir.


Revizyon Ameliyatları: Daha önce cerrahi müdahale yapılmış ve kötü iyileşmiş dokuların düzeltilmesi.


Doç.Dr. Mustafa Erkan Sarı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı