KOLPOSKOPİ


Doç.Dr.Mustafa Erkan Sarı
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı


Kliniğimden kolposkopi fotoğrafları

Serviks (rahim ağzı) kanseri öncü lezyonlarının (CIN’ler) tespitinde şüphelenilen durumun (anormal smear, hpv pozitifliği vs) sonrasında yapılacak kolposkopi çok önemlidir. Bir yandan gereksiz biyopsiler alınması riski mevcutken diğer taraftan önemli bir alanın atlanması ayrı bir sorun olarak görünmektedir.
Bu konuda deneyimli bir kolposkopist tarafından işlemin gerçekleştirilmesi çok önemlidir.
Türkiye Servikal Patolojiler ve Kolposkopi Derneği üyesi olarak birçok kadın doğumcu arkadaşın kolposkopi eğitim programına konuşmacı veya oturum başkanı eğitmen olarak katıldım. Ayrıca çalıştığım eğitim ve araştırma hastanelerinde kolposkopi ve servikal patolojiler üzerine birçok sunum gerçekleştirdim.
Jinekolojik Onkoloji (Kadın Genital Kanserleri) cerrahisi uzmanı olarak uzun yıllardır edindiğim tecrübemle ileri düzey kolposkopi cihazımla kendi kliniğimde hizmet vermeye devam etmekteyim.

Serviksin yani rahim ağzının detaylı incelenmesi gereken durumlarda, rahim ağzının 15 ile 40 kat arası büyütülerek rahim ağzındaki lezyonların detaylı incelenmesi işlemine verilen isimdir.
Bu işlemde kullanılan görüntüleme cihazının adı kolposkop’dur. Kolposkop parlak ışıklı bir stereoskopik dürbündür, 15 ile 40 kat kadar büyütme yapabilmektedir. Mercek fokus uzaklığı 20-40 cm kadardır, böylece muayene sırasında hekimin işlem yapmasına da yetecek uzaklık sağlanabilmektedir. Son yıllarda kolposkoplar da çok değişmiş ve modernleşmiştir. Yeni kolposkoplarda, kan damarlannın daha iyi görülmesini sağlayan yeşil filtre, fiber optik yüksek aydınlatma gücüne sahip ışık kaynağı (Halojen, LED) bulunmaktadır. Yine modern kolposkoplara, digital fotoğraf makinaları, kameralar veya bilgisayar bağlanabilmekte; böylece dökümentasyon ve arşivleme olanağı sağlanmaktadır. Bir ara piyasaya sürülen videokolposkoplar, serviksi tek boyutlu olarak ekrana yansıtabildiği için, standart kolposkopi uygulamasına uygun değil sayılmaktadır. Serviksteki lezyonu üç boyutlu görmek, yüzey ile olan ilişkiyi görebilmek açısından çok önemlidir.

Neden kolposkopi?
Servikal kanser ve öncül lezyonlarının tanısında en ucuz ve etkili tarama testi hala smear ve son yıllarda HPV DNA tiplemesidir. Ancak bunlar bir tanı yolu değildir, daha ileri tanısal yöntemlere ihtiyacı olan hastaları belirlemeye yarayan tarama testleridir. Sitoloji bir laboratuar metodudur, dökülmüş hücrelerdeki morfolojik değişiklikleri inceler. Kolposkopi ise bir klinik yöntemdir, dokudaki metabolik ve biokimyasal değişiklikleri yansıtan terminal vasküler ağdaki değişmeleri değerlendirir. Serviks kanseri ve öncü lezyonlarının tanısında kolposkopiyle yönlendirilmiş rahim ağzı biyopsisi altın standarttır ve tek kesin tanısal testtir. Kolposkopi doktorun biyopsiyle elde edeceği histolojik tanıyı önceden tahmin etmesine yardım eden bir basamak tekniği olarak düşünülmelidir.

Smear’in yalancı negatif ve yalancı pozitif oranlarının anlamlı derecede yüksek olması ve körlemesine alınan servikal biyopsilerin küçük lezyonları atlaması nedeniyle anormal alanların ve diğer yöntemlerle gözden kaçabilecek lezyonların direkt olarak gözlenmesi kolposkopinin en önemli avantajıdır.

Ne zaman yapalım?
Kolposkopi aceleye getirilecek, hemen her yerde, anında yapılması gereken bir işlem değildir. Herşeyden once kolposkopi yapılacak odanın çok iyi organize edilmiş olması gerekir. Odada iner kalkar hareketli bir muayene masası ve hareketli bir hekim taburesi olması şarttır. Kolposkopik muayene sırasında gerekecek her türlü alet, anında kullanılabilecek durumda hekimin elinin altında bulunmalıdır.

⦁ Anormal smear sonucunda
⦁ Yüksek riskli HPV varlığında
⦁ İlişki sonrası kanama durumunda
⦁ Kanlı vajinal akıntı mevcutsa
⦁ Sürekli yetersiz smear geliyorsa
⦁ Keratinize hücre varlığında
⦁ Uygun tedaviye rağmen sürekli inflamatuar hücre gelen smear sonuçları
⦁ Çıplak gözle serviks-vajen kanseri şüphesi
⦁ CIN öykülü hastada takip amaçlı
⦁ Vulvar veya vajinal kanser/kanser öncüsü lezyon varlığında
kolposkopi yapmak gerekmektedir.

Nasıl Yapılır?
Gerekli hazırlık sonrası rahim ağzına ve rahim ağzı kanalının görülebilen kısmına önce direk kolposkop ile bakılır. Sonrasında asetik asit (%5) uygulanarak tekrar değerlendirme yapılır. Değerlendirme ayrıca yeşil filtre kullanılarak da gerçekleştirilir. Kolposkopik anormal bulgular izlenen alan veya alanlardan biyopsiler alınır. Biyopsi sonrası kanama kontrolü sağlanarak biyopsi materyali patolojiye gönderilir. Kolposkopik bulgular yazı ile kayıt altına alınır.
Kolposkopi ağrılı bir işlem değildir. Fakat özellikle anksiyetesi yüksek kişilerde anestezi altında yapılabilir.
Sonrasında
İşlem sonrasında duş için kısıtlama yoktur. Yaklaşık 10 gün cinsel ilişki önerilmez. İşlem sonrasında lekelenme olabilmektedir.
Kolposkopik bulguların doğru değerlendirilmesi gereksiz biyopsi sayısını azaltacaktır. Bunun için de kolposkopi tecrübesi çok önemlidir. Anormal bulgulara hakimiyet, özellikli kolposkopilerin (gebede kolposkopi, konizasyon öykülü hastada kolposkopi, postmenapozal kolposkopi vs…) bilinmesi belirli bir deneyim sonrasında kazanılmaktadır.

Sunum yaptığım veya oturum başkanlığında bulunduğum toplantılardan birkaçı 

Servikal Patolojiler ve Kolposkopi Derneği Kolposkopi Eğitimi İstanbul 2018

Servikal Patolojiler ve Kolpsokopi Derneği Kongresi İzmir 2017

Zekai Tahir Burak Doğumevi Kolposkopi Sunumu 2016

Doktorsitesi.com ve web sitemize gelen onlarca yorumlardan bazıları


….un …irpençe

HPV 16’ya bağlı HSIL ve LEEP öyküm nedeniyle başvurduğum değerli meslektaşım, harika bir kolposkopist olduğunu zaten biliyordum; üstüne ilgin, güler yüzün, literatüre hakimiyetin ve en önemlisi bitmek bilmeyen sabrınla tüm endişelerimi giderdiğin ve içimi rahatlattığın için ne kadar teşekkür etsem az; danışan herkese önereceğim, iyi ki varsın…:):) 14-02-2021

…ze

Hpv tanısı aldıktan sonra tanıştık Erkan bey ile telefonda ilk konuşmamızda bile beni çok rahatlatmıştı. Kesinlikle çok ilgili ve mükemmel bir enerjisi var. Ayrıca bilgilisine de güvenim sonsuz. Bu süreçte bana verdiği psikolojik destekten bahsetmiyorum bile. Kısacası hem bir kadın doğum uzmanı hem mükemmel bir psikolog. Kolposkopi konusunda ise bir dahi olabilir kendisi 🙂 22-05-2021

…an …den

Kendimi rahat ifade ederek sorular sorabildiğim ve bunun yanısıra her açıdan rahatsızlığı değerlendirip uzun uzun anlatan ve bizi ferahlatan değerli Mustafa Erkan Hocam iyi ki size rasladık.Mesleğini gerçekten sevmiş ve bu yolda kendini yetiştirmiş ender kişilerden biri…Tedavi sonrası eşime biz doğru adrese gelmişiz diyebildiğim kişi.Allah razı olsun..Salt klinic tedavi değil kişiyide bilgilendirerek hep kaçırdığımız stress yönetimini de hatırlatan doktorumuza ailem adına teşekkürü bir borç bilirim. 08-07-2021

…ek…m

Bana hpvye bağlı cin2 cecin3 teşhisi kondu şehir Hastanesi’nde sonra onkolog birimine yonlendirdiler ,oradaki doktor soğuk kanlı şekilde conizasyon yapacaz onda kötü çıkarsa rahmini alacaz dedi 33 yaşında olmama rağmen. Hastalığı yeni öğrenmenin üstüne rahmini alacaz lafıyla yıkıldım ve kendime gelemedim geceleri uyuyamadım.Tecrubesi zayıf olanlar ve hasta psikolojisine aykırı davranan doktorların olması gerçekten çok kötü ..Sonra iyi doktor aramaya çalıştım ve en sonunda , Erkan Sarı Bey’le telefonda konuştum sonra muayene oldum.Cok aşırı memnun kaldım ,en başta psikolojik yönden çok iyi yaklaştı sonra tedaviye karar verdim; olumlu gelişti ,iyileştim .👍😊Bütün tanıdıklarima tavsiye edecem… 28-01-2021

….han …dınlı

Erkan hocam ile yaklaşık 1,5 senedir tedavi görüyorum kendisinin bilgisi ve ilgisi şuana kadar gördüğüm en iyi dr diyebilirim. Sabrı ve anlayışı ayakta alkışlanmalı şöyle söyleyim hastalığınızı size tek tek hiç üşenmeden sıkılmadan kalem kalem çizerek anlatıyor ve aklınızda zerre bir soru işareti kalmıyor. Erkan hocam başarılarınızın devamını dilerim ve yolunuz açık ve daim olsun… 09-01-2021

…ce….n

Erkan hocama kadın doğumcumun tavsiyesi üzerine gittik. HPV pozitifliği mevcuttu. Hocam önce uzunca HPV yi ve rahimle ilgili yapabileceği herşeyi anlattı. Sonrasında yaptığı kolposkopi sonrasında içimizi çok rahatlattı. Hocamın önerilerine dikkat ederek hayatımı sürdürüyorum. Bence kolposkopi konusunda harika bir doktor.06-06-2021

Open chat