Vajinal Akıntılar


Fizyolojik (doğal ) akıntılar
Doğal yani fizyolojik akıntılarla sık sık karşılaşmanız çok normal ki akıntıların üreme fonksiyonları üzerinde büyük sorumlulukları var. Berrak ve sıvı yumurta akı gibi akıntılar, genellikle kokusuz olup kaşıntıya sebep olmazlar. Bu tür akıntılarda korkulacak bir şey yoktur. İç çamaşırları ya da günlük pedleri yoğun bir şekilde ıslatan bu berrak akıntılar, bazı kadınları endişeye sokabilmektedir. Bu ıslaklığın temel sebebi olarak yumurtlamayı göstersek de başka sebepler de olabilir.
Yumurtlama döneminde sık görülen bu akıntı, yumurtanın döllenmesini kolaylaştırmaktır. Rahimde meydana gelen servikal mukus değişiklikleri bu dönemde spermi yumurtaya kadar götürmek için olabileceği gibi farklı sebeplerden ötürü de olabilir.
Adet döneminin yaklaşması ile birlikte bazı dönemlerde vajinal akıntılara şahit olabiliriz. Bazen kokunun eşlik ettiği bu durumda akıntı renginin koyulaştığını da görebiliriz. Bunun sebebi adet kanamasını oluşturan hormonların etkisidir. Burada da endişelenecek bir şey yoktur.
Vajinal akıntının normale göre daha fazla gelmesi bazı durumlarda normal karşılanırken görünümünün değişmesi, kötü kokması ve kaşınması olgularında normal karşılanmayacaktır. Bu durumda jinekoloğunuz detaylı bir muayeneye sizi alır ve vajinal akıntı ve kaşıntının sebebini araştırır.
Fizyolojik olmayan akıntılar
Fizyolojik olmayan akıntılar, belirli bir sebep ışığında ortaya çıkan akıntılardır. Bu durum, enfeksiyöz yâda kanser gibi diğer durumlar ışığında ortaya çıkabilmektedir. Genellikle fizyolojik olmayan akıntılar arasında vajinit ya da servisit vardır.

*Vajinada olağan dışı akıntı
*Dış genital bölgenin şişmesi ve ödem toplaması
*Kaşıntı ve tahriş öyküsü
*Disparoni yani cinsel ilişki esnasında acı hissetmek
*Nadir yâda sürekli olan vajinal kanamalar
*Kasıklarda ve alt karında ağrı, iğne batması gibi şikâyetler de vajinit yâda servisiti işaret eder.


Fizyolojik (doğal) olmayan akıntıların sebepleri nelerdir?
Vajina kaynaklı sebepler:
Genital herpes
Mantar hastalığı
Bakteriyel vajinozis
Trikomanas
Vajinada yabancı cismin olması
Genital kanserin sebep olduğu akıntılar
Rahim ağzı (servikse) kaynaklı sebepler:
Rahim ağzı yaralarının varlığı
Herpes gibi virüslerin yaptığı akıntılar
Serviks poliplerinin akıntıya sebep olması
Rahim ağzı kanseri akıntısı
Gonore gibi cinsel ilişkiyle geçen hastalıklar

Vajinal Akıntının En Sık Görülen Sebepleri Nelerdir?
Vajinal akıntı şikâyeti ile bizlere başvuran hastaların birçoğunda vajinal akıntının sebebinin vajinit olduğunu görüyoruz. Kokulu akıntı şikâyeti, kaşınma gibi semptomları olan vajinit, bekâr ve evli kadınlarda da görülebilmektedir.
Vajinite sebep olan mikroorganizma vajinal kültür haricinde smear testiyle de tespit edilebilmektedir. Serum fizyolojik ile hazırlanan inceleme lamına bakıldığında artmış lökosit miktarı da servisti yani rahim ağzı iltihabını düşündürecektir. Chlamydia, gonorrhea ve herpesten de bu aşamada şüphelenebilir. Tanıyı kesinleştirmek adına da vajinal kültür istenebilir. Genellikle vajinadaki akıntıların yaygın sebebi Trichomonas, bakteriyel vajinit ve candida yani mantardır.

Vajinal Akıntı Tipleri Nelerdir?
Vajinal akıntı tiplerinin belirlenmesi hem tanının daha net konulabilmesi hem de tedavinin eksiksiz bir şekilde yapılabilmesi için çok önemli bir ayrıntıdır. Vajinal akıntının genellikle birkaç farklı tipi vardır. Bu tipler genellikle renk ve tutarlılıklarına göre kategorize edilirler ki zira bazı akıntı türleri normal olarak değerlendirilir.
Beyaz
Vajinadan gelen beyaz akıntı genellikle menstrüel siklusla ilgilidir. Adet dönemlerinin başında yâda sonunda bir miktar beyaz akıntının gelmesi normal iken kaşıntılı beyaz akıntı, tedavi gerektirebilmektedir. Zira, maya, mantar enfeksiyonu belirtileri arasında da kaşıntı, süzme peynir benzeri kıvamda beyazlık vardır.
Berrak ve sulu
Ayın herhangi bir zamanında görülebilen berrak ve sulu akıntılar, normal olarak değerlendirilebilir.
Açık ve esnek
Açık renkli ve esneyebilen vajinal akıntılar, mukuslu ise yumurtlama esnasında olduğunuza işaret eder, tedavi gerektirmez.
Kahverengi ya da kanlı
Adet döneminin başında ya da sonunda görülebilen kahverengi yâda kanlı akıntılar normal olarak kabul edilebilirler. Ancak, bu lekelenmelerinde işaretçisi olabilir. Son zamanlarda korunmasız ilişkiye bağlı olarak yerleşme kanaması da olabilir. Bu nedenle, adet dönemi dışındaki tüm kahverengi ya da kanlı akıntılar için mutlaka doktora başvurun. Zira, rahim ağzı kanserinin bilinen belirtileri arasında kanlı akıntılar vardır. Buna ek olarak fibroidler yâda diğer anormal büyümelerde yine kanamaya sebep olabilirler. Tüm bu durumları ekarte etmek için pap smear testi, pelvik muayene gereklidir.

Sarı veya yeşil
Tıknaz, nahoş bir koku yayan sarı yâda yeşil akıntılar, cinsel ilişki yoluyla yayılan hastalıkları işaret edebileceği gibi enfeksiyonu da işaret edebilir. Genellikle sarı veya yeşil akıntı şikâyeti ile gelen hastalarda akıntı tipi enfeksiyon trichomoniasis görülür
Kimi zaman normal karşılanan kimi zamanda tehlikeli olabileceği için inceleme gerektiren vajinal akıntı ve kaşıntıların tedavisi, sebebe yönelik yapılır. Yani; nasıl tedavi edileceğiniz şikâyetinize neyin sebep olduğuna göre değişiklik gösterecektir. Örneğin maya, mantar enfeksiyonunuz var ise krem yâda jel formunda antifungal ilaçlar tedavide etkin olarak kullanılabilir. Bakteriyel vajinoz ise antibiyotik haplar veya kremler ile tedavi edilebilir. Trichomoniasis ise genellikle ilaç metronidazol yâda tinidazol ile tedavi edilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat