Yumurtalık Kanserinde Sıcak Kemoterapi

Doç.Dr. Mustafa Erkan Sarı
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı


Over Kanserinde Hipertermik Intrapertionel Kemoterapi (HIPEC)

Over kanserinde sağ kalımı belirleyen en önemli faktör uygun hastalarda efektif bir cerrahinin yapılabilmiş olmasıdır. Bunda da en önemli belirleyici cerrahın tecrübesidir. Over kanseri cerrahisi, bu konuda deneyimli jinekolojik onkoloji cerrahisi uzmanları tarafından yapılmalıdır. Yaklaşık 17 yıllık kadın hastalıkları ve doğum geçmişi olan bir hekim olarak çalışmalarımın büyük bölümünü yurt içinde ve yurt dışında jinekolojik onkoloji cerrahisi üzerine yoğunlaştırdım. Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanlığımın yanında aynı zamanda Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı olarak uzun süredir birçok ileri over kanseri hastasının cerrahisi ve sonrası takibini yapmaktayım. Over (yumurtalık) kanserinde sitoredüktif cerrahi kapsamında evreleme cerrahileri, üst batın cerrahileri, nüks vakaların cerrahisi, sıcak kemoterapi (HIPEC) bu konuda özellikle ilgilendiğim alanlar arasında yer almaktadır. Bu tedavilere ihtiyacı olan hastalar bilgi almak veya randevu oluşturmak için 0533 049 66 87 numaralı telefonumuzu arayabilirler.

Hipertermik intraperitoneal kemoterapi (HIPEC), ısıtılmış kemoterapi ilaçlarının belli bir süre boyunca karın boşluğu içerisine uygulandığı kanser tedavi yöntemidir. Aynı zamanda, “sıcak kemoterapi” olarak da bilinen HIPEC, karın bölgesinden tümöral dokular çıkarıldıktan sonra uygulanan bir işlemdir. Önceleri sadece gastrointestinal tümörlerde kullanılan bu işlem, uzun süredir yumurtalık kanserinde de uygulanmaktadır.

HIPEC’de başarıyı belirleyen en önemli faktör, bu konuda deneyimli uzman bir ekip tarafından tam donanımlı koşullarda operasyonun ve işlemin gerçekleştirilmesidir.

HIPEC, sitoredüktif cerrahi sonrası (tümörlü alanlar çıkarıldıktan sonra) mikroskobik kalan tümöral hücreleri yok etmek amacıyla uygulanmaktadır. Kesinlikle ameliyatın yerini alacak bir işlem değildir. Operasyonun etkinliğini artırmak amacıyla uygulanmaktadır.
Jinekolojik Onkolojide bizler HIPEC’i yumurtalık kanseri ve primer karın zarı (periton) kanserlerinde uygulamaktayız.

Neden Sıcak Kemoterapi?
⦁ Yapılan çalışmalarda kanser hücrelerinin artmış ısıda belirli kemoterapi ajanlarına daha duyarlı hale geldiğini bilmekteyiz.
⦁ Sıcağın kendi başına anti-tümör etkisi bilinmektedir.
⦁ Sıcak, kemoterapi ilacının dokulara penetrasyonunu artırarak ilacın etkinliğini artırmaktadır.
⦁ Sıcak, bazı kemoterapi ilaçlarının kanser hücrelerini öldürme etkisini (sitotoksik etki) arttırmaktadır.
⦁ Direkt karın içerisine uygulanıp kan dolaşımına daha az oranda geçtiği için, kemoterapi ilaçları daha yüksek dozlarda uygulanabilmekte ve yan etki (böbrek ve karaciğer yan etkileri gibi) de daha az görülmektedir.

Nasıl Uygulanır?
Sitoredüktif cerrahide amacımız karın içersinde gözle görülür tümör bırakmamaktır. Bu cerrahi sonrasında hasta anestezi altındayken karın içersine özel bölgelere 4 adet HIPEC kateteri yerleştiriyoruz. Bu kateterlerden ikisi uygulayacağımız kemoterapi ilaçlarının verilmesini sağlarken (giriş) diğer ikisi ise ilaçların batından çıkıp tekrar HIPEC cihazına geçmesini sağlayan (çıkış) kateterleridir.
Önceden hazırlanmış olan kemoterapi ilaçları belirli sıvılar içersinde HIPEC cihazında yaklaşık 41-42 dereceye kadar ısıtılır takiben karın boşluğuna giriş kateterlerinden batına pompalanır.
Yaklaşık 90 dakika boyunca bu ısıtılmış kemoterapi ilaçları karın içerisi ve HIPEC cihazı arasında hızlı sirkülasyonla döndürülür.
Yukarıda da bahsettiğim gibi HIPEC de başarıyı belirleyen en önemli faktör, bu konuda deneyimli uzman bir ekip tarafından tam donanımlı koşullarda operasyonun ve işlemin gerçekleştirilmesidir. Bizler de Ancyra Clinic ekibi olarak yumurtalık kanserli ve periton kanserli uygun hastalarımızda cerrahi sonrasında sıcak kemoterapi işlemini uzun süredir olan tecrübemizle güvenli bir şekilde uygulamaktayız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat